Elban, osakilpailun 8/9 jälkeen pistetilanteet
Kategoriassa 4 Ville Silvasti-Risto Pietiläinen joutuivat keskeyttämään Elban saarella, joten Ruotsin Mats Myrsell meni pistejohtoon ennen kauden päätöskisaa toisaalla Italiassa. Kun yhdeksästä kuuden parhaan pisteet lasketaan mukaan, voi Silvastin autokunta parantaa vielä maksimissaan 19 pisteen verran. Myrsellillä tilanne on huonompi, parannusta voi tulla vain kuudella pisteellä maksimissaan. Tällä hetkellä kärkiparin ero on ruotsalaisen eduksi kahdeksan pistettä. Mestaruus ratkaistaan näiden kuljettajien kesken.

Kategoria 1
Kuljettajat
1. Ernie Graham GB Ford Escort Twin Cam B3 pisteitä 15 + 20 + 20 + (0) + 20 + 20 + 20 + 0 = 115
2. Antonio Parisi ITA Porsche 911 S 2.0 luokka B4 pisteitä 18 + 18 + 18 + (0) + 18 + 0 + 0 + 20 = 92
3. James Potter GB Ford Cortina 1600 GT Mk2 B3 pisteitä 0 + 13 + 15 + 0 + 15 + 13 + 16 + 0 = 72
4. Carlo Fiorito ITA BMW 2002 TI B4 pisteitä 15 + 9 + 14 + 0 + 14 + 0 + 0 + 16 = 68
5. Sverre Norrgård FIN BMW 2002 TI B4 pisteitä 10 + 15 + 0 + 20 + 0 + 17 + 0 + 0 + 0 = 62
6. Teuvo Hämäläinen FIN Alfa Romeo Giulietta TI A2 pisteitä 0 + 18 + 0 + 0 + 16 + 14 + 0 + 0 = 48
7. Jari Hyvärinen FIN Volvo Amazon 122 S B4 pisteitä 0 + 1 + 0 + 16 + 0 + 14 + 0 + 1 = 32
8. Oldrich Snr. Kovarik CZE Skoda Favorit 136 L A2 pisteitä 0 + 14 + 0 + 0 + 2 + 0 + 0 + 0 = 16
9. Roberto Lumini ITA Porsche 911 S 2.0 B4 pisteitä 12 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 12

Kartturit
1. Karen Graham GB B3 pisteitä 15 + 20 + 20 + (0) + 20 + 20 + 20 + (0) = 115
2. Giuseppe D’angelo ITA B4 pisteitä 18 + 18 + 18 + 0 + 18 + 0 + 0 + 20 = 92
3. Marina Bertonasco ITA B4 pisteitä 15 + 9 + 14 + 0 + 14 + 0 + 0 + 16 = 68
4. Ari Koponen FIN B4 pisteitä 10 + 15 + 0 + 20 + 0 + 17 + 0 + 0 = 62
5. Pirjo Rosberg FIN A2 pisteitä 0 + 18 + 0 + 0 + 16 + 14 + 0 + 0 = 48
6. Caroline McCormack GB B3 pisteitä 0 + 0 + 15 + 0 + 15 + 0 + 16 + 0 = 46
7. Jarno Ala-Turkia FIN B4 pisteitä 0 + 1 + 0 + 16 + 0 + 14 + 0 + 1 = 32
8. Josef Piza CZE A2 pisteitä 0 + 14 + 0 + 0 + 2 + 0 + 0 + 0 = 169. Michael Johnston GB B3 pisteitä 0 + 13 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 13
9. Tim Sayer GB B3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 13 + 0 + 0 = 13
11. Claudio Quarantani ITA B4 pisteitä 12 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 12

Kategoria 2
1. Pietro Corredig ITA BMW 2002 TI C3 pisteitä 0 + 17 + 0 + 20 + 18 + 0 + 0 + 9 = 64
2. Carlo Mylle BEL Porsche 911 Carrera RSR 3.0 luokka C4 pisteitä 20 + 16 + 18 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 54
3. Paolo Pasutti ITA Porsche 911 Carrera RSR 3.0 C4 pisteitä 1 + 20 + 1 + 0 + 15 + 0 + 12 + 1 = 50
4. Will Graham GB Ford Escort RS 1800 MKII C3 pisteitä 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 20 + 20 + 1 = 42
5. Martin McCormack GB Ford Escort RS 1800 MkII C3 pisteitä 18 + 1 + 20 + 0 + 0 + 0 + 12 + 0 = 39
6. Jesus Eduardo Diez ESP Ford Escort RS 2000 MKI C3 pisteitä 0 + 1 + 0 + 1 + 0 + 0 + 16 + 11 = 29
7. James Potter GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 20 = 20
8. Ernie Graham GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 16= 16
8. Walter Chr. Jensen NOR C3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 16 + 0 + 0 = 16
10. Silvio Perlino MCO Ford Escort RS 1600 MKI C3 pisteitä 15 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 15
11. Richard Ronay AUT Ford Escort RS 1800 MKII C3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 11 = 12
12. Villu Mattik EST Lada VAZ 2101 C1 pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 11

Kartturit
1. Sonia Borghese ITA C3 0 + 17 + 0 + 20 + 18 + 0 + 0 + 9 = 64
2. Giovanni Battista Campeis ITA C4 pisteitä 1 + 20 + 1 + 0 + 15 + 0 + 13 + 1 = 51
3. Barney Mitchell GB C3 pisteitä 18 + 1 + 20 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 39
4. Olivier Laporte BEL C4 pisteitä 20 + 16 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 36
5. Alejandro Cid ESP C3 pisteitä 0 + 1 + 0 + 1 + 0 + 0 + 15 + 11 = 28
6. Michael Johnston GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 + 0 = 20
7. Caroline McCormack GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 20 = 20
8. Karen Graham GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 16 = 16
8. Erik Pedersen NOR pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 16 + 0 + 0 = 16
10. Serena Giuliano MCO C3 pisteitä 15 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 15
11. Lucy Ronay AUK C3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 13 = 14
12. Arvo Maslenikov EST C1 pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 11
13. Tim Sayer GB C3 pisteitä 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1

Kategoria 3
Kuljettajat
1. Zippo ITA Audi quattro HRT D4 pisteitä 20 + 20 + 1 + 16 + 20 + 0 + 20 + 0 = 97
2. Siegfried Mayr DEU Volvo 244 D4 pisteitä 5 + 12 + 0 + 11 + 13 + 20 + 0 + 18 = 79
3. Andrew McAlpine GB Ferrari 308 GTB D4 pisteitä 9 + 0 + 15 + 0 + 11 + 0 + 0 + 12  = 60
4. Karl Wagner DEU Porsche 911 SC D4 pisteitä 0 + 16 + 0 + 20 + 16 + 1 + 0 + 1 = 54
5. Michael Putz AUT Porsche 911 SC D4 pisteitä 16 + 1 + 0 + 13 + 0 + 0 + 0 + 15 = 45
6. Fernando Dameto ESP Porsche 911 SC D4 pisteitä 7 + 10 + 1 + 0 + 1 + 0 + 16 + 9 = 44
7. Tim Metcalfe GB Ford Escort RS D3 pisteitä 14 + 0 + 15 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 29
8. Tim Jones GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 11 + 13 = 24
9. Georg Reitsperger AUT Volkswagen Golf I GTi 16S D2 pisteitä 0 + 1 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 20 = 22
10. Pentti Veikkanen FIN Porsche 911 SC pisteitä 0 + 1 + 18 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 19
11. Alex Sabater ESP Ford Escort RS 1800 D3 pisteitä 17 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 17
12. Ferenc Wirtman HUN Ford Escort RS 1800 MKII D3 pisteitä 0 + 12 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 12
12. Francisco Casaz Munoz ESP Porsche 911 SC D4 pisteitä 11 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 = 12

Kartturit
1. Renate Mayr DEU D4 pisteitä 12 + 12 + 0 + 11 + 13 + 20 + 0 + 18 = 86
2. Andy Bull GB D4 pisteitä 15 + 0 + 15 + 0 + 11 + 0 + 15 + 12 = 68
3. Denis Piceno ITA D4 pisteitä 0 + 20 + 1 + 16 + 20 + 0 + 0 + 0 = 57
4. Gerda Zauner AUT D4 pisteitä 0 + 16 + 0 + 20 + 16 + 1 + 0 + 1 = 54
5. Elisabeth Putz AUT D4 pisteitä 20 + 1 + 0 + 13 + 0 + 0 + 0 + 15 = 49
6. John Connor GB D3 pisteitä 13 + 0 + 15 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 28
7. Steve Jones GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 13 + 13 = 26
8. Lana Sutlovic HRV D2 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 20 = 21
9. Timo Jaakkola FIN D4 pisteitä 0 + 1 + 18 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 19
10. Jozsef Kerekes HUN D3 pisteitä 0 + 12 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 12

Kategoria 4
1. Mats Myrsell SWE Ford Sierra RS Cosworth 4×4 E4 pisteitä (5) + 14 + 16 + 15 + (1) + 14 + 16 + 20 = 95
2. Ville Silvasti FIN Lancia Rallye 307 E6 pisteitä 15 + 20 + 1 + 13 + 17 + 16 + (0) + (1) = 87
3. Tibor Jr. Erdi HUN Ford Sierra RS Cosworth 4×4 E4 pisteitä 0 + 18 + 1 + 20 + 1 + 0 + 0 + 16 = 56
4. Antonio Sainz ESP Subaru Legacy Turbo E4 pisteitä 1 + 11 + 0 + 12 + 0 + 0 + 20 + 0 = 44
5. Anders Johnsen SWE Ford Sierra RS Cosworth 4×4 E4 pisteitä 11 + 6 + 0 + 8 + 0 + 17 + 0 + 0 = 41
6. Jürgen Geist DEU Opel Manta 400 E6 pisteitä 8 + 15 + 0 + 0 + 14 + 0 + 0 + 0 = 37
7. Marc Valliccioni CH BMW M3 E4 pisteitä 0 + 0 + 20 + 0 + 16 + 0 + 0 + 0 = 36
7. Carlos Sampayo Cao ESP Renault R11 Turbo E3 pisteitä 2 + 6 + 0 + 6 + 0 + 0 + 10 + 11 = 36
9. Oldrich Jr. Kovarik CZE Škoda Favorit 136 L E1 pisteitä 0 + 13 + 0 + 0 + 10 + 10 + 0 + 0 = 33
10. Peter Magoss HUN Subaru Legacy Turbo E4 pisteitä 3 + 0 + 0 + 1 + 10 + 0 + 0 + 13 = 27
11. Pascal Perroud CH BMW E30 M3 E4 pisteitä 20 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 21
12. Kari Kivenne FiN Audi Quattro A2 E6 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 + 0 = 20
12. Martin McCormack GB BMW M3 E30 E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 + 0 = 20
12. Michel Ducreux FRA BMW E30 M3 E4 pisteitä 7 + 0 + 13 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 20
15. Jean-Francois Mourgues FRA BMW E30 M3 E4 pisteitä 16 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 16
15. Walter Chr. Jensen NOR BMW M3 E30 E4 pisteitä 1 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 13 + 1 = 16
17. Ari Kirvesmäki FIN BMW E30 M3 E4 pisteitä 2 + 1 + 1 + 10 + 0 + 0 + 0 + 0 = 14
17. Antonio Dezcallar Morey ESP Toyota Celica GT Four ST165 pisteitä 4 + 9 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 = 14
19. Lucky ITA Lancia Delta HF Integrale 16V E4 pisteitä 13 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 13
19. Laszlo Mekler HUN Lancia Rally 037 E6 pisteitä 12 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 = 13
21. Jukka Aromaa FIN Skoda Favorit 136 L E1 pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 11
22. Edoardo Valente ITA Lancia Rallye 307 E6 pisteitä 7 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 7
23. Vojtech Stajf CZE Toyota Celica GT-4 (ST165) E4 pisteitä 0 + 1 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 = 2
24. Tuomo Liukkonen FIN Mercedes Benz 190 E E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 = 1
24. Gabriele Noberasco ITA BMW E30 M3 E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
24. Birger Gundersen NOR BMW E30 M3 E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1

Kartturit
1. Esko Junttila SWE E4 pisteitä (9) + 15 + 20 + 15 + (1) + 14 + 20 + 20 = 104
2. Risto Pietiläinen FIN E6 pisteitä 17 + 20 + 1 + 13 + 18 + 16 + (0) + (1) = 85
3. Zoltan Csökõ HUN  E4 pisteitä 0 + 18 + 1 + 20 + 1 + 0 + 0 + 16 = 56
4. Ingrid Johnsen SWE E4 pisteitä 16 + 7 + 0 + 8 + 0 + 17 + 0 + 0 = 48
5. Marek Kapic CZE E1 pisteitä 0 + 14 + 0 + 0 + 12 + 10 + 0 = 36
6. Asko Sairanen FIN E1 pisteitä 0 + 10 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 + 0 = 30
7. Ramona Formica CH E4 pisteitä 11 + 0 + 16 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0= 27
8. David De La Puente ESP E4 pisteitä 1 + 12 + 0 + 12 + 0 + 0 + 1 + 0 = 26
9. Barney Mitchell GB E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 + 0 + 0 = 20
9. Fabrizia Pons ITA E4 pisteitä 20 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 20
11. Erik Pedersen NOR E4 pisteitä 1 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 16 + 1 = 19
12. Bartomeu Fluxa Sureda ESP E4 pisteitä 7 + 10 + 0 + 1 + 0 + 0 = 18
13. Jukka Jämsen FIN E4 pisteitä 5 + 1 + 1 + 10 + 0 + 0 + 0 + 0 = 17
14. Viktor Ban HUN E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 13 = 14
14. Edit Mekler-Miko HUN E6 pisteitä 14 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 14
16. Jeanne-Francoise Revenu CH E6 pisteitä 8 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 8
17. Alejandro Cid Alvarez ESP C3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 6 + 0 + 0 + 0 + 0 = 6
18. Lucia Santiago Velazquez E3 ESP pisteitä 4 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 4
19. Julie Amblard FRA E4 pisteitä 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
19. Vesa Suhonen FIN E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 = 1
19. Frantisek Rajnoha CZE E4 pisteitä 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
19. Vladimir Zelinka HUN E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
19. Pal Christian Iversen NOR E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
19. Michele Ferrara ITA E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1

TIIMIT
1. Flexifly Rally Team pisteitä (33) + 33 + 40 + 0 + 40 + 40 + 40 + 36 = 229
2. Rododendri Historic Rally pisteitä 33 + 27 + 32 + 0 + 32 + 0 + 0 + 36 = 160
3. Historic Rally Club Finland pisteitä 10 + 16 + 18 + 36 + 0 + 37 + 0 + 1 = 118
4. Audi Quattro HRT pisteitä 20 + 20 + (1) + 16 + 20 + 0 + 20 + 20 = 106
5. Escuderia Madrid Historicoc pisteitä 15 + 21 + (1) + 13 + 1 + 0 + 36 + 20 = 106
6. Team Bassano SSD pisteitä 20 + 20 + 1 + 0 + 15 + 0 + 12 + 1 = 69
7. Scuderia Friuli ACU pisteitä 0 + 17 + 0 + 20 + 18 + 0 + 0 + 9 = 64
8. Dansport Ltd pisteitä 9 + 0 + 15 + 0 + 11 + 0 + 15 + 12 = 62
9. ÉRDI Rally Team Hungary pisteitä 0 + 18 + 1 + 20 + 1 + 0 + 0 + 16 = 56
10. CMS pisteitä 20 + 16 + 18 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 54
11. ACCR Racing 21 Team pisteitä 0 + 27 + 0 + 1 + 12 + 10 + 0 + 0 = 50
12. Scuderia del Portello pisteitä 0 + 18 + 0 + 0 + 12 + 14 + 0 = 44
13. Tractive Motorsport Transmission pisteitä 11 + 6 + 0 + 8 + 0 + 17 + 0 + 0 = 42
14. Past-Autos Competition pisteitä 2 + 0 + 0 + 6 + 0 + 0 + 11 + 11 = 30
15. HercZig Autosport pisteitä 3 + 0 + 0 + 1 + 10 + 0 + 0 + 13 = 27
16. Ducreux-Formica pisteitä 7 + 0 + 13 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 20
17. ASM Motorsport pisteitä 17 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 17
18. Scuderia Coppa Amici pisteitä 12 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 = 13
19. SK Villu pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 11