Viikonloppuna ajettiin Itävallassa historicien EM-sarjan osakilpailu 5/9 nimeltään Rallye Weiz. Suomalaisia mukana oli kaksi autokuntaa: Ville Silvasti-Risto Pietiläinen Lancia 037 Rallylla sekä Teuvo Hämäläinen-Pirjo Rosberg Alfa Romeo Giuliettalla.

Silvasti-Pietiläinen voitti luokan E6 ja suomalaispari sijoittui kategoriassaan kolmanneksi ja yleiskilpailussa viidenneksi. Hämäläinen-Rosberg kategoriassa A2 voitti sen sekä luokkansa ja yleiskilpailussa löytyvät sijalta 20.

Lähtöluettelossa oli 29 autokuntaa. Tällä hetkellä, kun ilmoittautumisaikaa Lahti Historic Rallyyn on vielä yli viikko, meillä on jo 30 täynnä.

Pisteissä Suomen Ville Silvasti ja kartanlukijoiden puolella Risto Pietiläinen ovat pistejohdossa.

Pistetilanteet Itävallan kisan jälkeen / Points after round 5/9

Kategoria 1

Kuljettajat
1. Ernie Graham GB Ford Escort Twin Cam B3 pisteitä 15 + 20 + 20 + 0 + 20 = 75
2. Antonio Parisi ITA Porsche 911 S 2.0 luokka B4 pisteitä 18 + 18 + 18 + 0 + 18 = 72
3. Carlo Fiorito ITA BMW 2002 TI B4 pisteitä 15 + 9 + 14 + 0 + 14 = 52
4. Sverre Norrgård FIN BMW 2002 TI B4 pisteitä 10 + 15 + 0 + 20 + 0 = 45
5. James Potter GB Ford Cortina 1600 GT Mk2 B3 pisteitä 0 + 13 + 15 + 0 + 15 = 43
6. Teuvo Hämäläinen FIN Alfa Romeo Giulietta TI A2 pisteitä 0 + 18 + 0 + 16 = 34
7. Jari Hyvärinen FIN Volvo Amazon 122 S B4 pisteitä 0 + 1 +  16 = 17
8. Oldrich Snr. Kovarik CZE Skoda Favorit 136 L A2 pisteitä 0 + 14 + 0 + 0 + 2 = 16
9. Roberto Lumini ITA Porsche 911 S 2.0 B4 pisteitä 12 + 0 + 0 + 0 = 12

Kartturit
1. Karen Graham GB B3 pisteitä 15 + 20 + 20 + 0 + 20 = 75
2. Giuseppe D’angelo ITA B4 pisteitä 18 + 18 + 18 + 0 + 18 = 72
3. Marina Bertonasco ITA B4 pisteitä 15 + 9 + 14 + 0 + 14 = 52
4. Ari Koponen FIN B4 pisteitä 10 + 15 + 0 + 20 + 0 = 45
5. Pirjo Rosberg FIN A2 pisteitä 0 + 18 + 0 + 16 = 34
6. Caroline McCormack GB B3 pisteitä 0 + 0 + 15 + 0 + 15 = 30
7. Jarno Ala-Turkia FIN B4 pisteitä 0 + 1 + 0 + 16 + 0 = 17
8. Josef Piza CZE A2 pisteitä 0 + 14 + 0 + 0 + 2 = 149. Michael Johnston GB B3 pisteitä 0 + 13 + 0 + 0 + 0 = 13
10. Claudio Quarantani ITA B4 pisteitä 12 + 0 + 0 + 0 + 0 = 12

Kategoria 2
1. Carlo Mylle BEL Porsche 911 Carrera RSR 2.0 luokka C4 pisteitä 20 + 16 + 18 + 0 + 0 = 54
2. Martin McCormack GB Ford Escort RS 1800 MkII C3 pisteitä 18 + 1 + 20 + 0 + 0 = 39
3. Pietro Corredig ITA BMW 2002 TI C3 pisteitä 0 + 17 + 0 + 20 + 1 = 38
4. Paolo Pasutti ITA Porsche 911 Carrera RSR 3.0 C4 pisteitä 1 + 20 + 1 + 0 + 15 = 37
5. Silvio Perlino MCO Ford Escort RS 1600 MKI C3 pisteitä 15 + 0 + 0 + 0 + 0 = 15
6. Villu Mattik EST Lada VAZ 2101 C1 pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 = 11
7. Jesus Eduardo Diez ESP Ford Escort RS 2000 MKI C3 pisteitä 0 + 1 + 0 + 1 + 0 = 2
8. Will Graham GB Ford Escort RS 1800 MKII C3 pisteitä 0 + 0 + 1 + 0 + 0 = 1
9. Richard Ronay AUT Ford Escort RS 1800 MKII C3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 1 = 1

Kartturit
1. Barney Mitchell GB C3 pisteitä 18 + 1 + 20 + 0 + 0 = 39
2. Sonia Borghese ITA C3 0 + 17 + 0 + 20 + 1 = 38
3. Giovanni Battista Campeis ITA C4 pisteitä 1 + 20 + 1 + 0 + 15 = 37
4. Olivier Laporte BEL C4 pisteitä 20 + 16 + 0 + 0 = 36
5. Serena Giuliano MCO C3 pisteitä 15 + 0 + 0 + 0 + 0 = 15
6. Arvo Maslenikov EST C1 pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 = 11
7. Alejandro Cid ESP C3 pisteitä 0 + 1 + 0 + 1 + 0 = 2
8. Tim Sayer GB C3 pisteitä 0 + 0 + 1 + 0 + 0 = 1
9. Lucy Ronay AUK C3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 1 = 1

Kategoria 3
Kuljettajat
1. Zippo ITA Audi quattro HRT D4 pisteitä 20 + 20 + 1 + 16 + 20 = 77
2. Karl Wagner DEU Porsche 911 SC D4 pisteitä 0 + 16 + 0 + 20 + 16 = 52
3. Siegfried Mayr DEU Volvo 244 D4 pisteitä 5 + 12 + 0 + 11 + 13 = 41
4. Andrew McAlpine GB Ferrari 308 GTB D4 pisteitä 9 + 0 + 15 + 0 + 11  = 35
5. Michael Putz AUT Porsche 911 SC D4 pisteitä 16 + 1 + 0 + 13 + 0 = 30
6. Tim Metcalfe GB Ford Escort RS D3 pisteitä 14 + 0 + 15 + 0 + 0 = 29
7. Pentti Veikkanen FIN Porsche 911 SC pisteitä 0 + 1 + 18 + 0 + 0 = 19
7. Fernando Dameto ESP Porsche 911 SC D4 pisteitä 7 + 10 + 1 + 0 + 1 = 19
9. Alex Sabater ESP Ford Escort RS 1800 D3 pisteitä 17 + 0 + 0 + 0 + 0 = 17
10. Ferenc Wirtman HUN Ford Escort RS 1800 MKII D3 pisteitä 0 + 12 + 0 + 0 + 0 = 12
11. Francisco Casaz Munoz ESP Porsche 911 SC D4 pisteitä 11 + 0 + 0 + 0 + 0 = 11
12. Georg Reitsperger AUT Volkswagen Golf I GTi 16S D2 pisteitä 0 + 1 + 0 + 0 + 1 = 1

Kartturit
1. Denis Piceno ITA D4 pisteitä 0 + 20 + 1 + 16 + 20 = 57
2. Gerda Zauner AUT D4 pisteitä 0 + 16 + 0 + 20 + 16 = 52
3. Renate Mayr DEU D4 pisteitä 12 + 12 + 0 + 11 + 13 = 48
4. Andy Bull GB D4 pisteitä 15 + 0 + 15 + 0 + 11 = 41
5. Elisabeth Putz AUT D4 pisteitä 20 + 1 + 13 + 0 = 21
6. John Connor GB D3 pisteitä 13 + 0 + 15 + 0 + 0 = 28
7. Timo Jaakkola FIN D4 pisteitä 0 + 1 + 18 + 0 + 0 = 19
8. Jozsef Kerekes HUN D3 pisteitä 0 + 12 + 0 + 0 + 0 = 12
9. Lana Sutlovic HRV D2 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 1 = 1

Kategoria 4
1. Ville Silvasti FIN Lancia Rallye 307 E6 pisteitä 15 + 20 + 1 + 13 + 17 = 71
2. Mats Myrsell SWE Ford Sierra RS Cosworth 4×4 E4 pisteitä 5 + 14 + 16 + 15 + 1 = 513. Tibor Jr. Erdi HUN Ford Sierra RS Cosworth 4×4 E4 pisteitä 0 + 18 + 1 + 20 + 1 = 40
4. Jürgen Geist DEU Opel Manta 400 E6 pisteitä 8 + 15 + 0 + 0 + 14 = 37
5. Marc Valliccioni CH BMW M3 E4 pisteitä 0 + 0 + 20 + 0 + 16 = 36
6. Anders Johnsen SWE Ford Sierra RS Cosworth 4×4 E4 pisteitä 11 + 6 + 0 + 8 + 0 = 25
7. Antonio Sainz ESP Subaru Legacy Turbo E4 pisteitä 1 + 11 + 0 + 12 + 0 = 24
8. Oldrich Jr. Kovarik CZE Škoda Favorit 136 L E1 pisteitä 0 + 13 + 0 + 0 + 10 = 23
9. Pascal Perroud CH BMW E30 M3 E4 pisteitä 20 + 0 + 1 + 0 + 0 = 21
10. Martin McCormack GB BMW M3 E30 E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 20 = 20
10. Michel Ducreux FRA BMW E30 M3 E4 pisteitä 7 + 0 + 13 + 0 = 20
12. Jean-Francois Mourgues FRA BMW E30 M3 E4 pisteitä 16 + 0 + 0 + 0 + 0 = 16
13. Carlos Sampayo Cao ESP Renault R11 Turbo E3 pisteitä 2 + 7 + 0 + 6 + 0 = 15
14. Ari Kirvesmäki FIN BMW E30 M3 E4 pisteitä 2 + 1 + 1 + 10 + 0 = 14
14. Antonio Dezcallar Morey ESP Toyota Celica GT Four ST165 pisteitä 4 + 9 + 0 + 1 + 0 = 14
14. Peter Magoss HUN SUBARU Legacy Turbo E4 pisteitä 3 + 0 + 0 + 1 + 10 = 14
17. Lucky ITA Lancia Delta HF Integrale 16V E4 pisteitä 13 + 0 + 0 + 0 + 0 = 13
17. Laszlo Mekler HUN Lancia Rally 037 E6 pisteitä 12 + 0 + 0 + 1 + 0 = 13
19. Jukka Aromaa FIN Skoda Favorit 136 L E1 pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 = 11
20. Edoardo Valente ITA Lancia Rallye 307 E6 pisteitä 7 + 0 + 0 + 0 + 0 = 7
21. Vojtech Stajf CZE Toyota Celica GT-4 (ST165) E4 pisteitä 0 + 1 + 0 + 1 = 2
21. Walter Chr. Jensen NOR BMW M3 E30 E4 pisteitä 1 + 1 + 0 + 0 + 0 = 2
23. Gabriele Noberasco ITA BMW E30 M3 E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
23. Birger Gundersen NOR BMW E30 M3 E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1

Kartturit
1. Risto Pietiläinen FIN E6 pisteitä 17 + 20 + 1 + 13 + 17 = 71
2. Esko Junttila SWE E4 pisteitä 9 + 15 + 20 + 15 + 1 = 60
3. Zoltan Csökõ HUN  E4 pisteitä 0 + 18 + 1 + 20 + 1 = 39
4. Ingrid Johnsen SWE E4 pisteitä 16 + 7 + 0 + 8 + 0 = 31
5. Ramona Formica CH E4 pisteitä 11 + 0 + 16 + 0 + 0 = 27
5. Marek Kapic CZE E1 pisteitä 0 + 14 + 0 + 0 + 13 = 27
7. David De La Puente ESP E4 pisteitä 1 + 12 + 0 + 12 + 0 = 25
8. Barney Mitchell GB E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 20 = 20
8. Fabrizia Pons ITA E4 pisteitä 20 + 0 + 0 + 0 + 0 = 20
10. Bartomeu Fluxa Sureda ESP E4 pisteitä 7 + 10 + 0 + 1 + 0 = 18
11. Jukka Jämsen FIN E4 pisteitä 5 + 1 + 1 + 10 + 0 = 17
12. Edit Mekler-Miko HUN E6 pisteitä 14 + 0 + 0 + 0 + 0 = 14
13. Asko Sairanen FIN E1 pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 = 11
14. Jeanne-Francoise Revenu CH E6 pisteitä 8 + 0 + 0 + 0 + 0 = 8
15. Alejandro Cid Alvarez ESP C3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 6 + 0 = 6
16. Lucia Santiago Velazquez E3 ESP pisteitä 4 + 0 + 0 + 0 + 0 = 4
17. Erik Pedersen NOR E4 pisteitä 1 + 1 + 0 + 0 + 0 = 2
18. Julie Amblard FRA E4 pisteitä 0 + 0 + 1 + 0 + 0 = 1
18. Viktor Ban HUN E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 1 + 0 = 1
18. Frantisek Rajnoha CZE E4 pisteitä 0 + 1 + 0 + 0 + 0 = 1
18. Vladimir Zelinka HUN E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 1 + 0 = 1
18. Pal Christian Iversen NOR E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
18. Michele Ferrara ITA E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1

TIIMIT
1. Flexifly Rally Team pisteitä 33 + 33 + 40 + 0 + 40 = 146
2. Rododendri Historic Rally pisteitä 33 + 27 + 32 + 0 + 32 = 124
3. Historic Rally Club Finland pisteitä 10 + 16 + 18 + 36 + 0 = 80
4. Audi Quattro HRT pisteitä 20 + 20 + 1 + 16 + 20 = 77
5. Team Bassano SSD pisteitä 20 + 20 + 1 + 0 + 15 = 56
6. CMS pisteitä 20 + 16 + 18 + 0 + 0 = 54
7. Escuderia Madrid Historicoc pisteitä 15 + 21 + 1 + 13 + 1 = 51
8. ÉRDI Rally Team Hungary pisteitä 0 + 18 + 1 + 20 + 1 = 40
9. ACCR Racing 21 Team pisteitä 0 + 27 + 0 + 1 + 12 = 40
10. Scuderia Friuli ACU pisteitä 0 + 17 + 0 + 20 + 1 = 38
11. Dansport Ltd pisteitä 9 + 0 + 15 + 0 + 11 = 35
12. Scuderia del Portello pisteitä 0 + 18 + 0 + 12 = 30
13. Tractive Motorsport Transmission pisteitä 11 + 6 + 8 + 0 = 25
14. Ducreux-Formica pisteitä 7 + 0 + 13 + 0 + 0 = 20
15. ASM Motorsport pisteitä 17 + 0 + 0 + 0 + 0 = 17
16. HercZig Autosport pisteitä 3 + 0 + 0 + 1 + 10 = 14
17. Scuderia Coppa Amici pisteitä 12 + 0 + 0 + 1 + 0 = 13
18. SK Villu pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 = 11
19. Past-Autos Competition pisteitä 2 + 0 + 0 + 6 = 8