Kartturi Risto Pietiläiselle EM-hopeaa ja Historic Rally Club Finland ry:n joukkue sai EM-pronssia.

EM-PISTETILANTEET 2022
San Remo Storicon, osakilpailun 9/9 jälkeen

Kategoria 1

Kuljettajat
1. Ernie Graham GB Ford Escort Twin Cam B3 pisteitä 15 + 20 + 20 + (0) + 20 + 20 + 20 + (0) + (0) = 115
2. Antonio Parisi ITA Porsche 911 S 2.0 luokka B4 pisteitä 18 + 18 + 18 + (0) + 18 + (0) + (0) + 20 + 20 = 112
3. Carlo Fiorito ITA BMW 2002 TI B4 pisteitä 15 + 9 + 14 + 0 + 14 + 0 + 0 + 16 + 16 = 84
4. James Potter GB Ford Cortina 1600 GT Mk2 B3 pisteitä 0 + 13 + 15 + 0 + 15 + 13 + 16 + 0 + 0 = 72
5. Sverre Norrgård FIN BMW 2002 TI B4 pisteitä 10 + 15 + 0 + 20 + 0 + 17 + 0 + 0 + 0 + 0 = 62
6. Teuvo Hämäläinen FIN Alfa Romeo Giulietta TI A2 pisteitä 0 + 18 + 0 + 0 + 16 + 14 + 0 + 0 + 0 = 48
7. Jari Hyvärinen FIN Volvo Amazon 122 S B4 pisteitä 0 + 1 + 0 + 16 + 0 + 14 + 0 + 1 + 0 = 32
8. Oldrich Snr. Kovarik CZE Skoda Favorit 136 L A2 pisteitä 0 + 14 + 0 + 0 + 2 + 0 + 0 + 0 + 0 = 16
9. Roberto Lumini ITA Porsche 911 S 2.0 B4 pisteitä 12 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 12

Kartturit
1. Karen Graham GB B3 pisteitä 15 + 20 + 20 + (0) + 20 + 20 + 20 + (0) + (0) = 115
2. Giuseppe D’angelo ITA B4 pisteitä 18 + 18 + 18 + (0) + 18 + (0) + (0) + 20 + 20 = 112
3. Marina Bertonasco ITA B4 pisteitä 15 + 9 + 14 + (0) + 14 + (0) + (0) + 16 + 16 = 84
4. Ari Koponen FIN B4 pisteitä 10 + 15 + 0 + 20 + 0 + 17 + 0 + 0 + 0 = 62
5. Pirjo Rosberg FIN A2 pisteitä 0 + 18 + 0 + 0 + 16 + 14 + 0 + 0 + 0 = 48
6. Caroline McCormack GB B3 pisteitä 0 + 0 + 15 + 0 + 15 + 0 + 16 + 0 + 0 = 46
7. Jarno Ala-Turkia FIN B4 pisteitä 0 + 1 + 0 + 16 + 0 + 14 + 0 + 1 + 0 = 32
8. Josef Piza CZE A2 pisteitä 0 + 14 + 0 + 0 + 2 + 0 + 0 + 0 + 0 = 169. Michael Johnston GB B3 pisteitä 0 + 13 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 13
9. Tim Sayer GB B3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 13 + 0 + 0 + 0 = 13
11. Claudio Quarantani ITA B4 pisteitä 12 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 12

Kategoria 2
1. Pietro Corredig ITA BMW 2002 TI C3 pisteitä 0 + 17 + 0 + 20 + 18 + 0 + 0 + 9 + 12 = 76
2. Carlo Mylle BEL Porsche 911 Carrera RSR 3.0 luokka C4 pisteitä 20 + 16 + 18 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 12 = 66
3. Paolo Pasutti ITA Porsche 911 Carrera RSR 3.0 C4 pisteitä 1 + 20 + 1 + 0 + 15 + 0 + 12 + 1 + 0 = 50
4. Will Graham GB Ford Escort RS 1800 MKII C3 pisteitä 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 20 + 20 + 1 + 0 = 42
5. Martin McCormack GB Ford Escort RS 1800 MkII C3 pisteitä 18 + 1 + 20 + 0 + 0 + 0 + 12 + 0 + 0 = 39
6. Walter Chr. Jensen NOR C3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 16 + 0 + 0 + 20 = 36
7. Richard Ronay AUT Ford Escort RS 1800 MKII C3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 13 + 16 = 36
8. Jesus Eduardo Diez ESP Ford Escort RS 2000 MKI C3 pisteitä 0 + 1 + 0 + 1 + 0 + 0 + 16 + 11 + 0 = 29
9. James Potter GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 = 20
10. Ernie Graham GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 16 + 0 = 16
10. Silvio Perlino MCO Ford Escort RS 1600 MKI C3 pisteitä 15 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 1 = 16
12. Villu Mattik EST Lada VAZ 2101 C1 pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 11

Kartturit
1. Sonia Borghese ITA C3 0 + 17 + 0 + 20 + 18 + 0 + 0 + 9 + 12 = 76
2. Giovanni Battista Campeis ITA C4 pisteitä 1 + 20 + 1 + 0 + 15 + 0 + 13 + 1 + 0 = 51
3. Olivier Laporte BEL C4 pisteitä 20 + 16 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 12 = 48
4. Barney Mitchell GB C3 pisteitä 18 + 1 + 20 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 39
5. Erik Pedersen NOR pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 16 + 0 + 0 +  20 = 36
6. Lucy Ronay AUK C3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 13 + 16 = 30
7. Alejandro Cid ESP C3 pisteitä 0 + 1 + 0 + 1 + 0 + 0 + 15 + 11 + 0 = 28
8. Michael Johnston GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 + 0 + 0 = 20
8. Caroline McCormack GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 = 20
10. Karen Graham GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 16 + 0 = 16
11. Serena Giuliano MCO C3 pisteitä 15 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 15
12. Arvo Maslenikov EST C1 pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 11
13. Tim Sayer GB C3 pisteitä 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1

Kategoria 3
Kuljettajat
1. Zippo ITA Audi quattro HRT D4 pisteitä 20 + 20 + 1 + 16 + 20 + 0 + 20 + 0 + 0 = 97
2. Siegfried Mayr DEU Volvo 244 D4 pisteitä 5 + 12 + 0 + 11 + 13 + 20 + 0 + 18 + 0 = 79
3. Andrew McAlpine GB Ferrari 308 GTB D4 pisteitä 9 + 0 + 15 + 0 + 11 + 0 + 0 + 12 + 0  = 60
4. Karl Wagner DEU Porsche 911 SC D4 pisteitä 0 + 16 + 0 + 20 + 16 + 1 + 0 + 1 + 1 = 55
5. Michael Putz AUT Porsche 911 SC D4 pisteitä 16 + 1 + 0 + 13 + 0 + 0 + 0 + 15 + 0 = 45
6. Fernando Dameto ESP Porsche 911 SC D4 pisteitä 7 + 10 + 1 + 0 + 1 + 0 + 16 + 9 = 44
6. Tim Metcalfe GB Ford Escort RS D3 pisteitä 14 + 0 + 15 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 15 = 44
8. Tim Jones GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 11 + 13 + 0 = 24
9. Georg Reitsperger AUT Volkswagen Golf I GTi 16S D2 pisteitä 0 + 1 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 20 + 0 = 22
10. Pentti Veikkanen FIN Porsche 911 SC pisteitä 0 + 1 + 18 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 19
11. Alex Sabater ESP Ford Escort RS 1800 D3 pisteitä 17 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 17
12. Ferenc Wirtman HUN Ford Escort RS 1800 MKII D3 pisteitä 0 + 12 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 12
12. Francisco Casaz Munoz ESP Porsche 911 SC D4 pisteitä 11 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 = 12

Kartturit
1. Renate Mayr DEU D4 pisteitä 12 + 12 + 0 + 11 + 13 + 20 + 0 + 18 + 0 = 86
2. Andy Bull GB D4 pisteitä 15 + 0 + 15 + 0 + 11 + 0 + 15 + 12 + 0 = 68
3. Denis Piceno ITA D4 pisteitä 0 + 20 + 1 + 16 + 20 + 0 + 0 + 0 + 0 = 57
4. Gerda Zauner AUT D4 pisteitä 0 + 16 + 0 + 20 + 16 + 1 + 0 + 1 + 1 = 55
5. Elisabeth Putz AUT D4 pisteitä 20 + 1 + 0 + 13 + 0 + 0 + 0 + 15 + 0 = 49
6. John Connor GB D3 pisteitä 13 + 0 + 15 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 15 = 43
7. Steve Jones GB pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 13 + 13 + 0 = 26
8. Lana Sutlovic HRV D2 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 20 + 0 = 21
9. Timo Jaakkola FIN D4 pisteitä 0 + 1 + 18 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 19
10. Jozsef Kerekes HUN D3 pisteitä 0 + 12 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 12

Kategoria 4
1. Ville Silvasti FIN Lancia Rallye 307 E6 pisteitä 15 + 20 + (1) + 13 + 17 + 16 + (0) + (1) + 20 = 106
2. Mats Myrsell SWE Sierra RS Cosworth 4×4 E4 pisteitä (5) + (14) + 16 + 15 + (1) + 14 + 16 + 20 + 18 = 99
3. Tibor Jr. Erdi HUN Ford Sierra RS Cosworth 4×4 E4 pisteitä 0 + 18 + 1 + 20 + 1 + 0 + 0 + 16 + 1 = 57
4. Oldrich Jr. Kovarik CZE Škoda Favorit 136 L E1 pisteitä 0 + 13 + 0 + 0 + 10 + 10 + 0 + 0 + 12 = 45
5. Antonio Sainz ESP Subaru Legacy Turbo E4 pisteitä 1 + 11 + 0 + 12 + 0 + 0 + 20 + 0 + 0 = 44
6. Anders Johnsen SWE Ford Sierra RS Cosworth 4×4 E4 pisteitä 11 + 6 + 0 + 8 + 0 + 17 + 0 + 0 + 0 = 41
7. Jürgen Geist DEU Opel Manta 400 E6 pisteitä 8 + 15 + 0 + 0 + 14 + 0 + 0 + 0 + 1 = 38
8. Carlos Sampayo Cao ESP Renault R11 Turbo E3 pisteitä 2 + 6 + 0 + 6 + 0 + 0 + 10 + 11 + 1 = 37
9. Marc Valliccioni CH BMW M3 E4 pisteitä 0 + 0 + 20 + 0 + 16 + 0 + 0 + 0 + 0 = 36
10. Peter Magoss HUN Subaru Legacy Turbo E4 pisteitä 3 + 0 + 0 + 1 + 10 + 0 + 0 + 13 + 0 = 27
11. Pascal Perroud CH BMW E30 M3 E4 pisteitä 20 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 21
12. Kari Kivenne FiN Audi Quattro A2 E6 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 + 0 + 0 = 20
12. Martin McCormack GB BMW M3 E30 E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 + 0 + 0 = 20
12. Michel Ducreux FRA BMW E30 M3 E4 pisteitä 7 + 0 + 13 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 20
15. Jean-Francois Mourgues FRA BMW E30 M3 E4 pisteitä 16 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 16
15. Walter Chr. Jensen NOR BMW M3 E30 E4 pisteitä 1 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 13 + 1 + 0 = 16
17. Ari Kirvesmäki FIN BMW E30 M3 E4 pisteitä 2 + 1 + 1 + 10 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 14
17. Antonio Dezcallar Morey ESP Toyota Celica GT Four ST165 pisteitä 4 + 9 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 14
19. Lucky ITA Lancia Delta HF Integrale 16V E4 pisteitä 13 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 13
19. Laszlo Mekler HUN Lancia Rally 037 E6 pisteitä 12 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 = 13
21. Jukka Aromaa FIN Skoda Favorit 136 L E1 pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 11
22. Edoardo Valente ITA Lancia Rallye 307 E6 pisteitä 7 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 7
23. Vojtech Stajf CZE Toyota Celica GT-4 (ST165) E4 pisteitä 0 + 1 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 2
24. Tuomo Liukkonen FIN Mercedes Benz 190 E E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 = 1
24. Gabriele Noberasco ITA BMW E30 M3 E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
24. Birger Gundersen NOR BMW E30 M3 E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1

Kartturit
1. Esko Junttila SWE E4 pisteitä (9) + 15 + 20 + 15 + (1) + (14) + 20 + 20 + 18 = 108
2. Risto Pietiläinen FIN E6 pisteitä 17 + 20 + (1) + 13 + 18 + 16 + (0) + (1) + 15 = 99
3. Zoltan Csökõ HUN  E4 pisteitä 0 + 18 + 1 + 20 + 1 + 0 + 0 + 16 + 1 = 57
4. Ingrid Johnsen SWE E4 pisteitä 16 + 7 + 0 + 8 + 0 + 17 + 0 + 0 + 0 = 48
4. Marek Kapic CZE E1 pisteitä 0 + 14 + 0 + 0 + 12 + 10 + 0 + 12 = 48
6. Asko Sairanen FIN E1 pisteitä 0 + 10 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 + 0 + 0 = 30
7. Ramona Formica CH E4 pisteitä 11 + 0 + 16 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 27
8. David De La Puente ESP E4 pisteitä 1 + 12 + 0 + 12 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 = 26
9. Barney Mitchell GB E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 20 + 0 + 0 + 0 + 0 = 20
9. Fabrizia Pons ITA E4 pisteitä 20 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 20
11. Erik Pedersen NOR E4 pisteitä 1 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 16 + 1 + 0 = 19
12. Bartomeu Fluxa Sureda ESP E4 pisteitä 7 + 10 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 = 18
13. Jukka Jämsen FIN E4 pisteitä 5 + 1 + 1 + 10 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 17
14. Viktor Ban HUN E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 13 + 0 = 14
14. Edit Mekler-Miko HUN E6 pisteitä 14 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 14
16. Jeanne-Francoise Revenu CH E6 pisteitä 8 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 8
17. Alejandro Cid Alvarez ESP C3 pisteitä 0 + 0 + 0 + 6 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 6
18. Lucia Santiago Velazquez E3 ESP pisteitä 4 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 4
19. Julie Amblard FRA E4 pisteitä 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
19. Vesa Suhonen FIN E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 = 1
19. Frantisek Rajnoha CZE E4 pisteitä 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
19. Vladimir Zelinka HUN E4 pisteitä 0 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
19. Pal Christian Iversen NOR E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1
19. Michele Ferrara ITA E4 pisteitä 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1

TIIMIT
1. Flexifly Rally Team pisteitä (33) + 33 + 40 + 0 + 40 + 40 + 40 + 36 + 0 = 229
2. Rododendri Historic Rally pisteitä 33 + 27 + 32 + 0 + 32 + 0 + 0 + 36 + 36 = 196
3. Historic Rally Club Finland pisteitä 10 + 16 + 18 + 36 + 0 + 37 + 0 + 1 + 0 = 118
4. Escuderia Madrid Historicoc pisteitä 15 + 21 + (1) + 13 + 1 + 0 + 36 + 20 + 0 = 1065. Audi Quattro HRT pisteitä 20 + 20 + (1) + 16 + 20 + 0 + 20 + 0 + 0 = 97
6. Scuderia Friuli ACU pisteitä 0 + 17 + 0 + 20 + 18 + 0 + 0 + 9 + 12 = 76
7. Team Bassano SSD pisteitä 20 + 20 + 1 + 0 + 15 + 0 + 12 + 1 + 0 = 69
8. CMS pisteitä 20 + 16 + 18 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 12 = 66
9. Dansport Ltd pisteitä 9 + 0 + 15 + 0 + 11 + 0 + 15 + 12 + 0 = 62
10. ÉRDI Rally Team Hungary pisteitä 0 + 18 + 1 + 20 + 1 + 0 + 0 + 16 + 1 = 57
11. ACCR Racing 21 Team pisteitä 0 + 27 + 0 + 1 + 12 + 10 + 0 + 0 + 0 = 50
12. Scuderia del Portello pisteitä 0 + 18 + 0 + 0 + 12 + 14 + 0 + 0 = 44
13. Tractive Motorsport Transmission pisteitä 11 + 6 + 0 + 8 + 0 + 17 + 0 + 0 + 0 = 42
14. Past-Autos Competition pisteitä 2 + 0 + 0 + 6 + 0 + 0 + 11 + 11 + 1 = 31
15. HercZig Autosport pisteitä 3 + 0 + 0 + 1 + 10 + 0 + 0 + 13 + 0 = 27
16. Ducreux-Formica pisteitä 7 + 0 + 13 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 20
17. ASM Motorsport pisteitä 17 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 17
18. Scuderia Coppa Amici pisteitä 12 + 0 + 0 + 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 13
19. SK Villu pisteitä 0 + 11 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 11