Lahti Historic Rally vaikuttaa Sibeliustalon ympäristön liikennöintiin ja pysäköintiin 13. –16.8.2025
Lahti Historic Rally ajetaan jälleen Lahdessa ja sen ympäristössä 13.–16.8.2025. Tapahtuman yhteydessä ajetaan historic-rallin Euroopan mestaruusosakilpailu, rallin Suomen mestaruusosakilpailu ja Historic Rally Trophyn osakilpailut. Osallistujia ralliin tulee lähes 200 autokuntaa. Tapahtuman keskuspaikkana on ainutlaatuinen Lahden satama-alue. Rallin lähtö, maali ja huollot tapahtuvat sataman alueella, jossa voi seurata rallin tapahtumia maksutta.
Tapahtuma ja sen järjestelyt vaikuttavat sataman alueella liikkumiseen keskiviikosta lauantaihin.
Suljettavat katuosuudet:
- Satamakatu ja Ankkurikatu (Laiturinkadun risteyksestä) perjantaista 15.8. klo 6.00 alkaen lauantaihin 16.8. klo 24.00
- Perjantaina 15.8. Sibeliustalolle tulevien konserttivieraiden bussikuljetukset ja taksiliikenne suositellaan ajettavan reittiä Niemenkatu, Ankkurikatu ja Laiturikatu Sibeliustalon rannan puolelle.
Kevyen liikenteen ohjaus:
Sataman tapahtuma-alueelle pääsee jalan ja polkupyörillä. Sataman Mankeli-pyöräasema on käytössä normaalisti. Sataman alueella kevyttä liikennettä ohjataan liikenteenohjaajin, aidoin ja siimoin. Osa kevyen liikenteen väylistä ei ole käytössä tapahtuman aikana. Tapahtuma-alueella on sähköpotkulautojen käyttörajoitus turvallisuussyistä.
Pysäköinti satama-alueella ja korvaavat pysäköintialueet:
Satamakadun yleiset pysäköintialueet on suljettu keskiviikosta 13.8 klo 6.00 alkaen lauantaihin 16.8 klo 24.00 asti. Sibeliustaloa vastapäätä oleva hiekkakenttä on suljettu torstaista 14.8. klo 6.00 alkaen lauantaihin 16.8. klo 24.00 asti. Alueet ovat näin ollen tapahtuman käytössä ja suljettuina muulta liikenteeltä. Myös Teivaan sataman ja Pikku-Veskun pysäköintialueita on tapahtuma-alueina perjantaina ja lauantaina 15.–16.8.
Satama-alueella kävijöille suositellaan pysäköintipaikoiksi Pysäköintitalo Kartanoa sekä Kartanon ja Kisapuiston alueita.